FARSØ: Statsminister Mette Frederiksen kunne onsdag aften på et pressemøde bekendtgøre, at myndighederne nu lukker al aktivitet ned på skoler, daginstitutioner og uddannelsesinstitutioner ned. Dette skyldes den hurtige spredning af COVID-19.

Anbefalingen lød, at børn om muligt allerede skulle passes hjemme fra i dag torsdag den 11. marts, og at alle skoler senest fra på mandag den 16. marts er lukker i foreløbigt 14 dage.

Inden på mandag er det myndighedernes opgave i samarbejde med kommunerne at oprette ordninger for såkaldt »nødpasning« for de forældre, der varetager opgaver, som kræver, at de skal på arbejde. 

Samtidigt anbefales det, at man ikke gennemfører arrangementer med over 100 deltagere. Denne anbefaling kan blive til påbud, så snart relevant lovgivning er på plads. 

Nedenfor kan læses hvad de lokale folkeskoler har meldt ud til forældrene:

 

FARSØ SKOLE:
Kære forældre 

Onsdag aften den 11. marts meddelte Statsminister Mette Frederiksen, på et ekstraordinært pressemøde, at alle skoler og dagtilbud lukker fra på mandag den 16. marts 2020 og i foreløbigt to uger. Det betyder at, alle vores skoler, SFO-ordninger og klubtilbud i Vesthimmerlands Kommune er lukket fra mandag. 

Udmeldingen sker som følge af udviklingen af coronavirus (COVID-19), og myndighedernes kamp for at bremse smittespredningen. 

Gældende fra fredag:
De elever, der har mulighed for det, bør blive hjemme allerede fra i morgen fredag den 13. marts, men vi står naturligvis klar til at tage imod de elever, der har behov for at møde ind i morgen fredag.

Holder du dit barn hjemme fredag skal du ikke give besked herom, og der noteres ikke fravær. Det vælger vi at gøre, for ikke at overbelaste AULA og andre kommunikationskanaler i denne specielle situation. 

Gældende fra mandag den 16. marts – og 14 dage frem:
I forbindelse med lukning af skolerne, etablerer vi nødpasning for 0.-3. klasse fra på mandag for de elever, hvis forældre varetager kritiske funktioner i den offentlige eller private sektor, eller som på trods af myndighedernes opfordring til at holde børnene hjemme, ikke har andre muligheder.
 

Nødpasning
I tilfælde af, at man har behov for nødpasning, skal der gives besked til skolen herom hurtigst muligt og senest fredag kl. 10.00. Dette gøres bedst per mail eller AULA - alternativt telefonisk til skolen.
 

Vi er helt opmærksomme på, at der er tale om en ekstraordinær situation, som vores Statsminister også gentog under pressemødet, og vi vil i situationen finde de bedst mulige løsninger samtidig med at, vi efterlever myndighedernes anbefalinger. 

Vi vil i fornødent omfang sende undervisningsopgaver til eleverne afstemt efter alderstrin løbende igennem de næste 2 uger. Dette vil fremgå af AULA. Har dit barn brug for at hente computer eller andre materialer på skolen, kan de afhentes fredag mellem 8 og 9. 

Vi vil informere i takt med, at der kommer ny viden/nye informationer. Vi appellerer til jeres tålmodighed. 

Med venlig hilsen
John Andersen
Skoleleder

 


VESTER HORNUM SKOLE & LBO

Kære forældre

Onsdag aften den 11. marts meddelte Statsminister Mette Frederiksen, på et ekstraordinært pressemøde, at alle skoler og dagtilbud lukker fra på mandag den 16. marts 2020 og i foreløbigt to uger. Det betyder at, alle vores skoler, SFO-ordninger og klubtilbud i Vesthimmerlands Kommune er lukket fra mandag. 

Udmeldingen sker som følge af udviklingen af coronavirus (COVID-19), og myndighedernes kamp for at bremse smittespredningen. 

Gældende fra fredag:
De elever, der har mulighed for det, bør blive hjemme allerede fra i morgen fredag den 13. marts, men vi står naturligvis klar til at tage imod de elever, der har behov for at møde ind i morgen fredag. 

Holder du dit barn hjemme fredag skal du ikke give besked herom, og der noteres ikke fravær. Det vælger vi at gøre, for ikke at overbelaste AULA og andre kommunikationskanaler i denne specielle situation. 

Gældende fra mandag den 16. marts – og 14 dage frem:
I forbindelse med lukning af skolerne, etablerer vi nødpasning for 0.-3. klasse Skriv selv til, hvis I har specialklasser fra på mandag for de elever, hvis forældre varetager kritiske funktioner i den offentlige eller private sektor, eller som på trods af myndighedernes opfordring til at holde børnene hjemme, ikke har andre muligheder. 

Nødpasning
I tilfælde af, at man har behov for nødpasning, skal der gives besked til skolen herom hurtigst muligt og senest fredag kl. 10.00. Dette gøres bedst per mail eller AULA - alternativt telefonisk til skolen. 

Vi er helt opmærksomme på, at der er tale om en ekstraordinær situation, som vores Statsminister også gentog under pressemødet, og vi vil i situationen finde de bedst mulige løsninger samtidig med at, vi efterlever myndighedernes anbefalinger. 

Vi vil i fornødent omfang sende undervisningsopgaver til eleverne afstemt efter alderstrin løbende igennem de næste 2 uger. Dette vil fremgå af AULA. Har dit barn brug for at hente computer eller andre materialer på skolen, kan de afhentes fredag mellem 8 og 9. 

Vi vil informere i takt med, at der kommer ny viden/nye informationer. Vi appellerer til jeres tålmodighed. 

Med venlig hilsen 

Rolf Sanderhoff
Skoleleder

 

ULLITS SKOLE OG LBO:
Kære forældre 

Onsdag aften den 11. marts meddelte Statsminister Mette Frederiksen, på et ekstraordinært pressemøde, at alle skoler og dagtilbud lukker fra på mandag den 16. marts 2020 og i foreløbigt to uger. Det betyder at, alle vores skoler, LBO’er, SFO-ordninger og klubtilbud i Vesthimmerlands Kommune er lukket fra mandag. 

Udmeldingen sker som følge af udviklingen af coronavirus (COVID-19), og myndighedernes kamp for at bremse smittespredningen. 

Gældende fra fredag:
De børn, der har mulighed for det, bør blive hjemme allerede fra i morgen fredag den 13. marts, men vi står naturligvis klar til at tage imod de børn, der har behov for at møde ind i morgen fredag.
 

Holder du dit barn hjemme fredag skal du ikke give besked herom, og der noteres ikke fravær. Det vælger vi at gøre, for ikke at overbelaste AULA og andre kommunikationskanaler i denne specielle situation. 

Gældende fra mandag den 16. marts – og 14 dage frem:
I forbindelse med lukning af Børnehuset og skolen, etablerer vi nødpasning for vuggestue til og med 3. klasse fra på mandag for de børn, hvis forældre varetager kritiske funktioner i den offentlige eller private sektor, eller som på trods af myndighedernes opfordring til at holde børnene hjemme, ikke har andre muligheder.
 

Nødpasning
I tilfælde af, at man har behov for nødpasning, skal der gives besked til Birte Kjeldsen på mobilnummer 2224 4006 hurtigst muligt og senest fredag kl. 10.00.
 

Vi er helt opmærksomme på, at der er tale om en ekstraordinær situation, som vores Statsminister også gentog under pressemødet, og vi vil i situationen finde de bedst mulige løsninger samtidig med at, vi efterlever myndighedernes anbefalinger.  

Vi vil i fornødent omfang sende undervisningsopgaver til eleverne afstemt efter alderstrin løbende igennem de næste 2 uger. Dette vil fremgå af AULA. Har dit barn brug for at hente computer eller andre materialer på skolen, kan de afhentes fredag mellem 8 og 9. 

Vi vil informere i takt med, at der kommer ny viden/nye informationer. Vi appellerer til jeres tålmodighed. 

Med venlig hilsen
Bo Strand
Skoleleder

GEDSTED SKOLE & LBO

Kære forældre!
 

Vi følger statsministerens anbefaling og vi opfordrer derfor til, at de der har mulighed for det, beholder deres børn hjemme - allerede fra i morgen. 

Der vil ikke være alm. undervisning. 

Alle ansatte indkaldes til møde i morgen tidlig(torsdag 12. marts) og I vil derefter få endnu en melding fra os. 

Venlig hilsen
Pia og Anne Mette

 

VESTRUP SKOLE & LBO KERNEHUSET 

Statsministeren har for kort tid siden meddelt, at alle skoler og dagtilbud skal lukkes ned fra på mandag og to uger frem. 

Der vil være mulighed for nødpasning, men vi ved på nuværende tidspunkt ikke, hvordan og til hvem det kan tilbydes. 

Forældre der har mulighed for det, må beholde børn hjemme allerede fra i morgen, torsdag. 

Medarbejdere møder torsdag ind efter aftale/skema.

 Skole- og dagtilbudschefen melder nyt ud til lederne i morgen formiddag, hvorefter jeg vil forsøge at informere alle forældre via Aula. 

Med venlig hilsen
Sonja Paulin Antonsen
Skoleleder

 

e-max.it: your social media marketing partner