VESTHIMMERLAND: I dag udløb fristen for opstilling af partier og kandidater til kommunalvalget i Vesthimmerland.

11 partier har meldt sig banen med sammenlagt 81 kandidater.

De 11 partier, hvoraf 3 partier stiller op til kommunalvalget i Vesthimmerlands for første gang er: A. Socialdemokratiet, B. Radikale Venstre, C. Det Konservative Folkeparti, E. Retsforbundet, F. SF-Socialistisk Folkeparti, G. VestHimmerlandsListen, H. Borgerlisten Vesthimmerland, I. Liberal Alliance, O. Dansk Folkeparti, R. Kommunisterne og V. Venstre – Danmarks Liberale Parti.

Ud over partier og kandidater er der også lavet to tekniske valgforbund. Et rødt bestående af Socialdemokratiet, Radikale Venstre, Retsforbundet og SF. Og et borgerligt bestående af VestHimmerlandsListen, Liberal Alliance, Dansk Folkeparti og Venstre.

Det lader De Konservative, Borgerlisten Vesthimmerland og Kommunisterne stå tilbage alene.

Et valgforbund er en mulighed for at partier og lister kan gå sammen for at undgå stemmespild, hvilket i sidste ende kan betyde et ekstra mandat og sågar en borgmesterpost til et af deltagerne i valgforbundet.

Her er kandidaterne der stiller op til kommunalvalget i Vesthimmerlands Kommune:

A. Socialdemokratiet: Palle Jensen, Vester Hornum, Asger Andersen, Vegger, Uffe Bro, Løgstør, Per Jensen, Løgstør, Mikael Toft, Aars, Anders Kjær Kristensen, Aars, Doris Lauritzen, Gedsted, Iben L. Ditlev, Farsø, Thomas Jensen, Aars, Rasmus Vetter, Aalestrup, Vibeke Hvidsten, Farsø, Per Lauge, Aars, Peder V. Ditlev, Farsø

B. Radikale Venstre: Søren Dolmer,Farsø, Gitte Lopdrup, Aars, Gerda Vældgaard Sørensen, Simested, Karsten Kjærgaard,Livø,  Thomas Madsen Nielsen, Aars

C. Det Konservative Folkeparti: Knud Kristensen, Hornum, Allan Ritter Andersen, Løgstør Niels Krebs Hansen, Farsø, Henrik Dalgaard Kristensen, Aars,  Klavs Bojsen, Aalestrup, Signe Nøhr Nielsen, Hornum, Pia Buus Pinstrup, Farsø, Per Nyborg, Aars, Ulla Skov, Aalestrup, Anne Marie Lindgaard Nielsen, Farsø, Ulla Biisgaard, Vester Hornum, Vittus Bernlow, Aars, Svend Jørgensen, Aars, Tascha Laumann Vestergaard, Aars, Inger Hovkjær Nielsen, Ranum

E. Retsforbundet Martin Sørensen, Ranum, Dan Michael Christophersen, Oudrup  

F. SF - Socialistisk Folkeparti: Theresa Berg Andersen, Vilsted, Niels Heebøl, Gedsted Karen Friis Clausager, Aars, Jørgen Grøn, Aars, Anna-Grethe Sperling, Farsø, John Andersen, Overlade

G. VestHimmerlandsListen: Kirsten Moesgaard, Farsø, Jens Erik Laustsen, Løgstør, Annette Vahlgreen, Aalestrup, Jette Thomsen, Gatten, Gitte Straagaard Holm, Vognsild, Jakob Gelardi Davidsen, Overlade, Karina Rye Pedersen, Løgstør, Jens Mose, Strandby Søren Virenfeldt, Farsø

H. Borgerlisten Vesthimmerland Ole Høgh Sørensen, Løgstør

I. Liberal Alliance Nichlas Findinge Larsen, Aars, Per Godiksen, Aars

O. Dansk Folkeparti: Brian Christensen, Aars, Liselotte Lynge Jensen, Løgstør, Tinna Tang Nielsen, Aars, Peter Rasmussen, Ullits, Kenneth Kajberg, Løgstør,Niels Peter Hougaard, Trend

R. Kommunisterne: Brian Olsen, Tolstrup, Lene Kristensen, Løgstør, Carl Agner Pedersen, Løgstør, Emil Olsen, Aggersund

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti: Per Bach Laursen, Overlade, Inger Nielsen, Blære, Jens Lauritzen, Vindblæs, Kurt Friis, Gl. Ullits, Per Bisgaard, Aalestrup, Peter Harbo, Farsø, Torben Svenstrup, Vognsild, Morten Mejdahl, Oudrup, Lars Andresen, Hvalpsund, Lene Mikkelsen, Thorup, Karl Lausten, Aars, Mads Krarup Nielsen, Løgstør, Sanne Laumann Langdahl Laugesen, Farsø, Jakob Dyrman, Aars, Santana Marie Malling, Aalestrup, Inge-Merete Kristensen, Løgstør, Hasel Strange P Pedersen, Gatten, Per Borregaard, Løgstør.  

e-max.it: your social media marketing partner